iDeal kampaania

USA keelab julgeolekuriski kujutavate telekomifirmade kasutamise

Huawei.

FOTO: Andre M. Chang / ZUMAPRESS.com

USA president Donald Trump allkirjastas kolmapäeval määruse, millega võidakse Ühendriikide ettevõtetel keelata välismaiste telekommunikatsioonifirmade toodete kasutamise, kui need kujutavad võimude hinnangul julgeolekuriski.

Otsus paistab meedia hinnangul olevat suunatud peamiselt Hiina telekomihiiu Huawei vastu.

Valge Maja kinnitas siiski, et otseselt pole sihikule võetud ükski riik ega ettevõte.

USA on juba varem keelanud valitsusametitel Hiina telekomifirma Huawei seadmete soetamise seoses kahtlustega, et firma võib saada ligi tundlikule teabele ja jagada seda Pekingi luureteenistustega.

Huawei 5G tehnoloogiat peetakse kõige arenenumaks ja odavamaks maailmas. Samas on Ühendriigid hoiatanud oma liitlasi firma tehnoloogia kasutamise eest ja ähvardanud vastupidisel juhul piirata luureandmete jagamist.

Hiina 5G tehnoloogia küsimus on lõhestanud Suurbritannia valitsust, mille osa ministreid peavad Hiinat Brexiti järel oluliseks kaubanduspartneriks, samas kui teised nõustuvad Washingtoniga, et Peking on oht.

Washingtoni üldisi geopoliitilisi muresid on suurendanud Pekingi 2017. aasta seadus, mis kohustab Hiina firmasid jagama andmeid valitsuse luureteenistustega.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg hoiatas teisipäeval, et Ühendkuningriik peab 5G taristut arendades säilitama mobiilsidevõrkude turvalisuse.

Stoltenberg ütles pärast kohtumist Briti peaministri Theresa Mayga, et võrkude turvalisus on Lääne alliansile ülioluline.

Tagasi üles