ITL peab valitsuse tegevust «äärmiselt kahetsusväärseks»

Andre Krull

FOTO: Karin Kaljuläte

Eesti infotehnoloogiaettevõtete katusorganisatsioon ITL peab äärmiselt kahetsusväärseks valitsuse otsust mitte pidada kinni lubadusest ja tõsta teaduse rahastamist 1 protsendini sisemajanduse kogutoodangust.

«Kuigi teaduse rahastus pääses kärbetest, on ITL-i seisukohalt siiski äärmiselt kahetsusväärne, et järgmise kolme aasta jooksul ei leidnud valitsus eelarvelisi võimalusi erakondade ülese kokkuleppe täitmiseks viia teadus- ja arendustegevuse avalik rahastus 1%-ni SKP-st,» ütles ITL-i president Andre Krull Postimehele.

«Kui soovime olla globaalses konkurentsis uute lahenduste väljatöötaja ning uute tehnoloogiate kiire rakendaja rollis, siis tagab selles vallas pikaajalise edu ainult Põhjamaa riikidega samaväärne panustamine teaduse- ja õppetöö rahastamisse,» rääkis Krull.

Ta lisas, et rahastuse jätkudes tänasel tasemel ei ole meil 5-10 aasta pärast enam piisavalt teadlasi ega õpetajaid, kes Eestis kõrge lisandväärtusega töökohtade jaoks kvalifitseeritud tööjõudu ette valmistaksid.

Valitsus teatas eile, et garanteerib vaid teaduskulutuste osakaalu püsimise praegusel tasemel ehk 0,71 protsendil SKTst. Otsus langetati pärast seda, kui valitsus saavutas põhimõttelise kokkuleppe aastate 2020–2023 riigi eelarvestrateegia ja 2020. aasta riigieelarve eelnõu kohta.

Tagasi üles