ARVUSTUS Proovitud: Google tegi ise kõige parema Androidiga telefoni Pixel 8 Pro (1)

Kaido Einama
, ajakirjanik
Copy
Lapsed kasutavad liiga palju nutiseadmeid.
Lapsed kasutavad liiga palju nutiseadmeid. Foto: Kaido Einama
  • Google Gemini tehisaru võimalusi on nii palju, et kõiki on raske üles leida.
  • Pixel 8 Pro teeb peaaegu kõige paremaid pilte, mida nutitelefonid suudavad.
  • Eestis mobiili veel Google´i poolt ametlikult ei müüda, see vajab uutmoodi SIM kaarti.

Eestis kipub viimasel ajal hea kaameraga telefonide valik kitsamaks jääma. Samsung ja Apple on tippkaamerate turu juba omavahel peaaegu ära jaotanud, natuke kohtab veel muid eksootilisemaid mudeleid. Google aga ametlikult Eestis oma telefone ei müü, kuid neid saab siit osta ikkagi. Kui tahad head Androidiga mudelit, siis tasubki Google´i enda toodangu poole vaadata, see on nüüd põhjalikult järgi proovitud ja hea valik pildistajale.

Ma olin Pixelid vahepeal juba peaaegu unustanud, kuid Samsung Galaxy S24 Ultrat testides tuli see jälle meelde, kui Samsung ise teatas, et on hulga tehisaru funktsioone oma uutesse mobiilidesse Google´i abiga ja koostöös lisanud.

Kuna Google paneb Androidi uusimad funktsioonid ja parimad võimalused tavaliselt ka enda tippmudelitesse, siis tekkiski kiusatus järgi proovida, mida möödunud aasta lõpus välja tulnud Pixel 8 Pro endast kujutab - kas see on tõesti nii hea telefon, nagu mobiilihindamise edetabel DXOMARK väidab: maailmas praegu seitsmendal kohal.

Maailma parimate seas

Tagaküljel ulatub kõrgendik, kus asuvad kaamerad ja sensorid, servast servani. See teeb Pixelist omamoodi välimusega telefoni.
Tagaküljel ulatub kõrgendik, kus asuvad kaamerad ja sensorid, servast servani. See teeb Pixelist omamoodi välimusega telefoni. Foto: Kaido Einama

Enne Pixel 8 Pro-d on (hetkel) esimesel kohal Honor Magic6 Pro (seda müüb Eestis vaid üks e-pood Hinnavaatluse andmetel), teisel Huawei tippmudel Mate 60 Pro+, millel USA kaubandussanktsioonide tõttu puuduvad ametlikult Google´i teenused, kuid maailma parimaid pilte teeb see ikka. Teisel kohal on OPPO Find X7 Ultra (müüakse ainult Hiinas ja sellel on esimesena maailmas kaks periskoopobjektiivi), neljandalt kohalt leiab Huawei P60 Pro, siis juba Apple iPhone 15 Pro ja Pro Max ning nende järel tulebki Pixel 8 Pro.

Esimene mulje: see telefon nõuab natuke ringijooksmist

Testis osalesid kordamööda kaks eksemplari, helesinine ja must. Google ei anna samuti laadijat kaasa, nagu paljud teised tootjad, karbis on vaid juhe, SIM kaardi sahtlit avav nõel ning USB A / USB C üleminekuadapter. 

Esimese hurraaga vanast telefonist nano-SIM kaarti uude pistes selgub aga, et kõik ei lähegi kohe tööle nii, nagu tahad.

Nimelt tahab Pixel 8 Pro saada teistsugust SIM kaarti. Kõik nano-SIMid pole enam ühesugused. Vaja on füüsilist klass C kaarti, mis on madalama toitepingega (kolme voldi asemel 1,8 V) ja hoiab seega energiat kokku.

See teade suunas pöörduma operaatori esinduse poole.
See teade suunas pöörduma operaatori esinduse poole. Foto: Ekraanipilt

Õnneks Eestis selliseid SIM-kaarte on ja õnneks töötab ka eSIM, kui tahad füüsilisest kaardist üldse loobuda.

Elisa esinduses sai vana SIM-kaardi vahetatud uuema vastu ja telefon hakkas tööle.

Mida Eesti operaatorid toetavad?

Kuna Pixel pole ametlikult Eestis müügil (aga osta saab siiski paljudest poodidest, testmudel on näiteks pärit Klickist) ning Google´i enda poes öeldakse samuti, et siinkandis ei saa seda mudelit veel osta (küll aga Soomes ja Rootsis), siis tuleb selliste telefonide puhul alati kontrollida, kuidas on nende toega kohalikus võrgus.

«Hetkel on veel käimas telefoni tootjapoolne testimine meie võrgus. Praegu töötavad VoLTE ja 5G, kuid VoWiFi ja mõned teised lisafunktsioonid mitte. Samuti ei ole kommertstarkvara meie võrgu jaoks veel kahjuks saadaval,» ütles Pixel 8 Pro toimivuse kohta Tele2 Eesti vanem tehnoloogiaarhitekt Aleksandr Brizmer.

«Eelmise aasta detsembris toimunud tarkvarauuenduse tulemusena toetavad Google Pixel 7 ja 8 seeria nutitelefonid 5G ja VoLTE teenuseid Elisa võrgus ning samuti sai VoLTE toe Pixel 6 seeria,» selgitas Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Evelin Tulp, «Elisa teeb aktiivset koostööd Google´iga, et tagada meie klientidele parim võimalik kogemus. Käesoleval aastal on plaanis lisada läbi tarkvarauuenduse VoWifi tugi.»

«Google’i telefonide müügi Eestisse laienemise ning võimaliku müügi alustamise kohta ei ole paraku midagi uut lisada – see sõltub tootja otsusest,» lisas Telia meediasuhete juht Raigo Neudorf, «tehnilises osas on aga õnnestunud tootjaga teatud tasemel suhtluskanal luua ning tänu sellele toimivad praegu VoLTE, VoWiFi ning 5G võimekused alates Pixel 6 seeria mudelitest nüüdseks juba mõnda aega.»

VoLTE tähendab kvaliteetseid (HD) kõnesid üle LTE ehk 4G võrgu ning VoWiFi sama asja üle WiFi võrgu.

Katsetades Elisa võrgus tundus, et kvaliteetsete kõnede võimalus oli olemas.

Lisa-asjaajamine SIM kaardiga on seega peaaegu ainus puudus oma telefoni Eesti võrku ühendamisel. 5G toimib ka.

Tulevikutehnoloogiad, mida Google tahab näidata

Miks üldse Androidi arendaja Google soovib ise telefone teha? Päris algusest on sellel olnud üks põhieesmärk: näidata Androidi arendaja enda poolt enda disainitud riistvaral, millised võiksid olla selle mobiilse platvormi lähiaja uued võimalused ja arengud. 

Pixel 8 Pro on parim Google´i telefon, seega peaks sellel olema ka parimad Androidi funktsioonid.

Üks huvitav asi ongi kontaktivaba termomeeter. Tagaküljel kaamerate kõrval leidub infrapuna-andur, mida soovitatakse hoida mõõdetavast pinnast viie sentimeetri kaugusel. Mõõtevahemik on -20 kraadist +150 kraadini.

Lausa koduse kraadiklaasina seda Eestis kasutada ei saa, sest andur mõõdab vaid nahatemperatuuri ning isegi kaenla alt võtab see näiduks ligi 30 kraadi. Näiteks palaviku tuvastamiseks pole täpsus piisav. Kuid USA-s on äpi valikus ka «kehatemperatuur», mis pidi juba täpsemalt mõõtma.

Lumi õues oli telefoni hinnangul -0,6, kamina klaasuks toas 165 kraadi.
Lumi õues oli telefoni hinnangul -0,6, kamina klaasuks toas 165 kraadi. Foto: Ekraanipilt

Küll aga saab näiteks vaadata, kas mõni pind on liiga kuum või mitte. 80-kraadist keedetud vett mõõtes pakub termomeeter, et see on 70 kraadi, kuuma ahjuklaasi mõõtes väidab, et 165 kraadi (ehk isegi mõõdab natuke üle lubatud mõõtepiiride). Täpsus võib kõikuda kõrgemate temperatuuridega ligi kümne kraadi piires, aga kui mõõta õues lund ja maapinna temperatuuri ning kontrollides seda üle lasertermomeetriga, mille täpsus on üks kraad, on näidud peaaegu vea piirides.

Telefonil on veel kaks stereokõlarit, kahe SIM kaardi pesa, helivaljuse nupud ja sisse-välja lülitamise nupp, mis on ebaharilikus kohas - helivaljuse nuppude kohal. Taga asuv LED taskulamp on nii hele, et võrreldav juba keskmisest parema taskulambiga.

Taga asuv kaamerakõrgendik ulatub servast serva, mis on hea: kui paned mobiili lauale, on see ilusti tasakaalus ja ei jää nurgale toetuma, nagu need mobiilid, millel kaamera kõrgem osa on ainult ühes nurgas.

Tehisintellekt räägib natuke eesti keelt

Päris palju tehisintellekti funktsioone on juba tuttavad Samsung Galaxy S24 seeria telefoni testimisest. Mõnesid asju teeb aga Google paremini, mõnesid mitte. Erinevaid kunstmõistuse trikke suudab telefon teha tohutul hulgal.

Näiteks on olemas diktofoniäpp nii nagu Samsungil, mis transkribeerib jooksvalt räägitud teksti. Kuid eesti keelt pole ka Google´il keeltevalikus. See-eest inglise, saksa, hiina, jaapani ja muid suuri keeli pööratakse tekstiks uskumatult hästi.

Lisaks diktofoniäpile saab «transkribaatorit» kasutada ka Google´i kiirmenüüst, kus see töötab natuke teistmoodi. Live Transcribe tuvastab isegi eesti keele, kuid see tekst, mis ekraanile ilmub, on kohati täiesti sisutu ja koosneb täiesti mittekõneldud sõnadest, mis pole vestlusega seotud. Eesti keelt ei oska seega ka see kiire ekraanil transkribeeriv tehisaru veel kuigi hästi, kuid süsteem muidugi areneb ja täieneb pidevalt. Keelefaile uuendatakse teiste keelte kohta tihti, loodetavasti täpsustuvad peagi ka väiksemad keeled.

Tehisaru toimetab: vasakul ingliskeelne kõnesalvestus koos tekstiks muutmisega, mis inglise keeles töötab päris hästi. Keskel on Google´i pildiotsing, kui sõrmega ekraanil millegi ümber ringi tehes saab selle kohta otsida. Paremal on aga Live Transcribe, mis saab aru ka eesti keelest, kuid veel suurte vigadega.
Tehisaru toimetab: vasakul ingliskeelne kõnesalvestus koos tekstiks muutmisega, mis inglise keeles töötab päris hästi. Keskel on Google´i pildiotsing, kui sõrmega ekraanil millegi ümber ringi tehes saab selle kohta otsida. Paremal on aga Live Transcribe, mis saab aru ka eesti keelest, kuid veel suurte vigadega. Foto: ekraanipildid / Kaido Einama

Koostöös Gallaudet´ ülikooliga loodud mikrofoniga kuulamise lahendus Live Transcribe võib pidevalt kuulata, mis ümbruses ja telefonis toimub ja selle tekstiks panna ning kui tunneb ära mõne ette salvestatud märksõna või nime, annab sellest kohe teatega märku. 

Samsungi väljareklaamitud «tee ring ümber ja otsi» on Pixel 8 Pro mudelis samuti täiesti olemas (see oli Samsungi uute tehisintellektiga mudelite üks tunnusfubnktsioon): ükskõik millele ekraanil võib sõrmega ringi ümber vedada ja Google teeb selle põhjal kohe pildiotsingu.

Telefoni sees on Google´i tehisintellekt Gemini Nano, mis suudab tekste luua ka ilma internetiühenduseta.

Gemini Nano oskab pikki transkribeeritud tekste lühemaks teha ja neist kokkuvõtteid kirjutada (nagu ka Samsung) ning muidugi on fotode-videote töötlus tehisaruga jõudnud uutesse kõrgustesse.

Helistamisel sekkub samuti kunstmõistus ja oskab blokeerida spämmikõnesid ning vajadusel tõlkida vestlust ühest keelest teise. Seda viimast omadust aga testi ajal ei pakutud kordagi. Siis peaks tehisintellekt sekkuma ja rääkima helistaja emakeeles, et kõnet salvestatakse ja tõlgitakse. Ekraanile võib ilmuda ka telefonis mõlema osapoole räägitud tekst telefoniomaniku emakeelde tõlgituna. Eesti keele tuge muidugi sellele veel pole.

Pilditöötlus: kui läks untsu, teeb tehisaru paremaks

Piltide töötlemisel on Google lisanud palju funktsioone, mis olid ka Samsungi Galaxy S24 seerias nagu pildil asjade kustutamine, teravustamine, tausta udustamine, asjade nihutamine, suurendamine-vähendamine jne.

Magic Eraser on neist ilmselt kõige enam vaja minev funktsioon, millega saab näiteks elektriposte või traate eemaldada, kui ei taha, et need kaadrisse kompositsiooni risustama jääks. 

Vasakul pildil olevad laternapostid saab neile ringi ümber tehes ära kaotada. Tehisaru joonistab nende asemele tausta ehk taeva.
Vasakul pildil olevad laternapostid saab neile ringi ümber tehes ära kaotada. Tehisaru joonistab nende asemele tausta ehk taeva. Foto: Kaido Einama

Kui Samsungiga katsetades joonistati kassi asemele tehisaru poolt peale kustutamist mingi veider lambikupliga vaas, siis samades oludes kassi pildistades saab Google kustutamisega hakkama juba hoopis paremini:

Kass on kustutatud.
Kass on kustutatud. Foto: Kaido Einama

Tehisaruga pildiseadistamise võimalusi on nii palju, et neid ei leia alati üles, kuid teine võimalus - pildilt mõne objekti väljavalimine ja mujale tõstmine, suurendamine on täitsa olemas ja töötab väga hästi, kui leida Magic Editori nupp.

Magic Eraser, mis asju kustutas, oli olemas ka varem, kuid Magic Editor, mis asju suuremaks-väiksemaks teeb või mujale nihutab, on midagi uut (ja sarnane Samsungi vastava tehisaru funktsiooniga).

Kui käivitada Magic Editor, avab Google terve generatiivsete tehisintellekti tööriistade tööriistakasti, mis aitab fotot usutavalt «võltsida». Google teeb üsna head tööd ümber tõstetud asja kohale uue tausta loomisel, et asendada puuduolevad detailid.

Vasakul olev mast võib sõrmeliigutusega muuta asukohta ja kasvada maa seest välja hoopis uues kohas.
Vasakul olev mast võib sõrmeliigutusega muuta asukohta ja kasvada maa seest välja hoopis uues kohas. Foto: Ekraanipilt

Väga hele ekraan, keskmine protsessor

Google Pixel 8 pro ekraan on hea, väga ere ja hästi loetav ka õues päikese käes. Akut aitab säästa sujuv 1-120 Hz sageduse reguleerimine vastavalt sellele, mida vaadatakse: kui pilt on paigal ja loetakse näiteks teksti, keeratakse värskendussagedus madalaks, mängides aga maksimaalselt kõrgeks.

Suuremate ja tõsisemate töödega läheb telefon tagant keskelt natuke soojaks. Paar korda juhtus, et mõni keerukam tehisaru pilditöötlus hangus mõneks hetkeks, enne kui edasi läks.

Kiibistiku südameks on Google´i enda disainitud kolmanda põlvkonna Tensor G3 protsessor, mis loetakse selliste suurtegijate nagu Qualcommi või Apple´i disainitud kiipidega võrreldes pisut vähem võimekamaks, kuid mobiili tavakasutajale ei ole kindlasti midagi märgata. Mõne keerulisema tehisintellekti-töötluse või mänguga ehk ainult võib midagi tähele panna. 

Karbis on kaasas USB C kaabel ja USB adapter, laadijat pole.
Karbis on kaasas USB C kaabel ja USB adapter, laadijat pole. Foto: Kaido Einama

Geekbenchi kiirustesti tulemuseks oli 4312 punkti, mis on umbes samal tasemel, kui Samsungi voldiktelefon Flip4 ja Galaxy S23. Need aga pole enam viimase põlvkonna uusimad välja tulnud mudelid.

Ühendustest on olemas uusim WiFi 7, mida saab kasutada vaid vastava toega uusimate üksikute ruuteritega, kuid tulevikukindlus on sellega tagatud. WiFi 7 lubab pööraseid ühenduskiirusi 6 GHz sagedusel: kuni 46 gigabitti.

5G-st aga toetatakse millimeeterlaineala (mmWave), mida samuti pole palju võtta - vaid Tallinnas ja selle ümbruses mõnede üksikute tugijaamade all, kuid see-eest on kiirused ulmelised ja ulatuvad gigabitini.

Bluetoothi leviala tundub samuti avar - kui üritad mõnda kodust seadet mobiiliga liitma hakata, siis loetletakse üles ka kõigi naabermajade nähtaval olevad Bluetoothiga seadmed. Kortermajades võib see nimekirja päris pikaks lüüa.

Foto: Kaido Einama

Sõrmejäljelugeja on kiire ja täpne ning ka näotuvastus toimib paremini kui näiteks Samsungil või Apple´il. Turvalisuse tagab Titan M2 kiip, andmed on krüpteeritud. Telefoniomanikud saavad rekordilised seitse aastat Google´i turvauuendusi.

Aku kestab üsna tüüpiliselt umbes poolteist päeva, kuid huvitaval kombel ei lae kuigi kiiresti kõigist laadijatest. Vanemad Huawei kiirlaadijad näiteks ei tahtnud Pixelit üldse kiiresti laadida, kuid universaalne juhtmevaba laadija töötas normaalsel kiirusel. Võimsa Power Delivery laadijaga näitas Pixel juba täiskiirusel laadimist. Aku saab poole peale (50%) ligi 25 minutiga, täis ligi pooleteise tunniga.

Kaamerad - üsna tippude tipust

Google Pixel 8 Pro ei pea oma kaameraid kuskilt otsast häbenema, need on praegu maailma tipust ja teevad häid pilte makrost telefotoni, eredast päikesepaistest hämara ööni. 

Pixel 8 Pro-l on 50 MP lainurkobjektiiviga põhikaamera (f/1,68 ava ja 82-kraadise vaateväljaga), 48 MP ülilainurkobjektiiviga kaamera (f/1,95 ava ja 125,5 kraadise vaateväljaga), 48 MP teleobjektiiviga kaamera, millel on f/2,8 ava ning 21,8-kraadine vaateväli ja viiekordne optiline suum (Super Res Zoom ehk digitaalne suum koos arvutuslike täiustustega ulatub kuni 30x). 10,5 MP kaamera selfie´de tegemiseks leiab esiküljelt.

Kaameraäpis on hulk profiseadistamise võimalusi. Näiteks saab valida, mis kaamerat pildistamisel kasutatakse, võib parandada käigupealt pilti, vaadata lühiklippidest parimat kaadrit ja salvestada HDR-ina pilte või videot. Ekraan toetab HDR-piltide ja videote vaatamist.

Siin on mõned proovipildid:

Pildistamisel on menüüs hulk kõikvõimalikke profiseadistusi nii enne kui pärast pildistamist kasutamiseks, reguleerida saab säriaega ja ISO-t, jäädvustada kõrge eraldusvõimega pilte, valida kaameraid, millega pilt teha, pildistada toorformaadis ehk RAW-is, seadistada makro fookust jne. 

Funktsiooniga Best Take võib veel ühendada näiteks sarnased grupifotod üheks pildiks, kus kõik näevad parimad välja ja kellelgi pole silmad kinni, võttes igaühe näo parimast kaadrist. Seegi on üks tehisintellekti toetatud lisafunktsioonidest. 

Video puhul on võimalik heli parandada ja suumida vastavalt pildile, video stabiliseerimist saab seada kolmel tasemel ning lülitada sisse 10-bitise HDR-i. 

Kokkuvõtteks on Pixel 8 Pro praegu üsna hästi konkureeriv nii Apple´i kui Samsungi tippmudelitega, kuid hind jääb neist mitusada eurot odavamaks. Kuid Eestis kasutamiseks tuleb natuke pusida siin võrgus telefoni tööle saamiseks: vahetada tuleb SIM kaart madalama pingega eksemplari vastu, mõni omadus mõnes võrgus ei tööta (kuid üldiselt on kõik ikkagi kasutatav).

Kui aga tahad omale ülihea kaameraga telefoni, ei taha aga osta näiteks ilma Google´i ametliku toeta Hiina nutiseadet või oluliselt kallimat Samsungi või iPhone´i, siis Androidi platvormil on Pixel 8 Pro ilmselt üks parimaid valikuid, mille saab kätte veel kolmekohalise hinnaga.

Tehnilised andmed: Google Pixel 8 Pro

Hind: 945 eurot (Klick)

Operatsioonisüsteem: Android 14

Ekraan: 6,7-tolline LTPO OLED, 1344 x 2992 pikslit, 1-120 Hz värskendussagedusega, 1600 nitti (2400 nitti tipphetkedel)

Protsessor: Google Tensor G3, 64-bitine

Mälu: RAM 12 GB, välkmälu 128 GB (olemas ka 256 GB, 512 GB ja 1 TB mudel)

Tagakaamerad: 50 MP põhikaamera; 48 MP (5x) teleobjektiiviga kaamera; 48 MP ülilainurk- ja makrokaamera

Esikaamera: 10,5 MP

Aku: 5050 mAh​

Vastupidavus: kriimustuskindel Corning Gorilla Glass Victus 2 ekraanikate, veekindel korpus (IP68)

Mõõtmed: 162,6 x 76,5 x 8,8 mm

Kaal: 213 grammi

Allikas: Google

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles