Kui Ukrainasse saabusid esimesed HIMARSid, algasid Tšehhi batuuditehases kibekiired tööpäevad: sealgi hakati valmistama HIMARSe. Nüüd, kui Ukrainas on teinud esimesed lennud F-16 hävitajad, tuleb sõbralike naabrite tootmisliinidelt uusi tooteid: seekord täispuhutavaid lennukeid. Need peibutised peavadki pihta saama.
Koos F-16 lennukitega saabuvad Ukrainasse ka hävitajad, mis ootavad pihtasaamist (1)
Ukraina saab Tšehhi riigilt ilmselt peagi täienduseks täispuhutavaid F-16 hävituslennukite makette, mis on mõeldud Venemaa sõjalennukite ja droonide eksitamiseks. Tšehhi ettevõte Inflatech esitles neid hiljuti Taani kaitsetööstuse näitusel Industry Days, kirjutab War Zone.
Pärast seda, kui Ukraina sai esimesed F-16 hävituslennukid NATO liitlastelt, on Inflatech täiendanud oma täispuhutavaid tooteid, mis kannavad nüüd kaugelt silmatavaid Ukraina õhuvägede tunnusmärke. Kuna Inflatech on varemgi varustanud Ukrainat mitmesuguste pettemakettidega, on väga tõenäoline, et needki uued peibutised jõuavad peatselt Ukrainasse, et eksitada Vene sõjaväelasi ja päästa päris hävituslennukeid vaenlase rünnakutest.
Trods vejret er sæsonen for badedyr langt fra forbi…
Set på nordens største forsvarsmesse #Dalo Days i Ballerup #dkforsvar pic.twitter.com/ofZJmaFWIA
— Mads Korsager (@MadsKorsager) August 22, 2024
On levinud kinnitamata teateid, et USA on samuti varustanud Ukrainat F-16 makettidega ning Ukraina toodab juba neid ise. Venemaa-Ukraina sõjas on varem nähtud mitmeid droonikaadreid õhurünnakutest, kus ilmselt hävitati päris sõjatehnika asemel just nimelt peibutisi, mis ei pruugi aga alati olla täispuhutavad koopiad.
2023. aasta augustis teatas Ukraina oligarhile Rinat Ahmetovile kuuluv Metinvest Group üle 250 radarisüsteemide ja haubitsate D-20/D-30/M777 täispuhutavate makettide tootmisest sõjaväe jaoks. Samuti väitis ettevõte, et Venemaa hävitas edukalt Ukraina Malakhiti radari maketi.
“Apate” organisation, which supplies Ukrainian army with military equipment decoys, published footage of work on aircraft decoy which has a shape of F-16. https://t.co/iRR45x1j48 pic.twitter.com/R6yU6ZlInx
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) July 30, 2024
Kümned miljonid õhupallide peale
Venemaa olevat HIMARSi kasutuselevõtu esimestel nädalatel peibutusvahenditele raisanud vähemalt kümme Kalibri tiibraketti hinnaga 6 miljonit eurot tükk, kuid sai see-eest propagandakaadreid, nagu oleks USA sõjatehnikat hävitatud.
F-16 hävituslennukite saabumist Kiievisse on peetud oluliseks tõukeks Ukraina vastupanu- ja pealetungioperatsioonidele, kuid neid ei peeta siiski päris imerelvadeks. Esimene teade lennukite saabumisest avaldati 2024. aasta juulis, millele järgnes Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi avaldus, milles ta tänas NATO liitlasi abi eest.
Zelenskõi kõne ajal olid tema selja taha pargitud kaks Ukraina eraldusmärkidega F-16 hävituslennukit, samal ajal kui kaks teist lennukit lendasid formatsioonis taeva all.
Zelenskõi kinnitas 4. augusti kõnes, et Ukraina piloodid õpivad hävituslennukite juhtimist ja on peagi valmis neid lahingus kasutama. Kuigi ei ole täpselt teada, kui palju F-16 lennukeid Ukraina hetkel omab, on NATO liitlased lubanud tarnida riigile üle 60 hävitaja. Arvatakse, et umbes kümme on juba saabunud.
Inflatech aitab «lennukiparki» suurendada
Tšehhi firma Inflatech on pikka aega tootnud täispuhutavaid sõjalisi makette, sealhulgas tanke, raketiheitjaid, radarisüsteeme, hävituslennukeid, sõjaväeautosid ja isegi mereväe ujuvaid sihtmärke. Need maketid saab üles seada mõne minutiga ning see nõuab vaid paari inimest.
#Ukraine/#Russia 🇺🇦🇷🇺:
The 🇷🇺#Russians claimed yesterday that they hit and and destroyed a 🇺🇦#Ukrainian M270 MLRS in #Sumy oblast. Today it turned out that it was a 🇨🇿#Czech-made decoy from Inflatech.
The torso of the decoy is made of synthetic silk, they radiate heat exactly… pic.twitter.com/Ct4r98q3DR
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) August 18, 2024
Ettevõtte sõnul on nende toodetavad maketid täismõõdus ja väga täpse kujuga ning kerged. Lisaks sisaldavad need radarijäljendi generaatorit ja soojushalduse süsteemi, mis jätab termokaameratesse ehtsa sõjatehnika jälje ning aitab eksitada veel tõhusamalt, kaitstes tegelikke sihtmärke vaenlase rünnakute eest. Mõned tankimaketid on isegi liikuvad.
Selliste pettevahendite kasutamine sõjapidamises on dokumenteeritud juba ammustest aegadest ning droonide ja kaugrünnakuteks võimeliste täppisrelvade ajastul muutuvad need nipid veelgi olulisemaks.