Suurema osani neist pidi internet uue meetme vastuvõtmisel ka jõudma, ehk siis sotside soovi ja Eesti riigi kohustus oli see number aastaks 2020 nulli saada. Mida lubas oma pakkumises aga Elektrilevi: kõigest 40 016 liidestust.
Kahtlematult on see tubli samm edasi, aga ajakohaseid ühendusi igatsevast Eesti maarahvast ja ettevõtetest jäävad pooled sellest ikka ilma.
Uurisin, kas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on konkursi tulemustest veidi ka pettunud? Selgub, et mitte väga.
«Viimase miili projekti eesmärk on katta võimalikult palju aasta läbi kasutuses olevaid elamuid ja ettevõtlusega seotud kinnistuid. Konkurss oli avalik ning võimalus oma pakkumine teha oli kõigil, kel piisavat oskusteavet ja võimekust soovitud eesmärke ellu viia,» rääkis Postimehele MKMi sideosakonna nõunik Raigo Illing.
Aadresside arv sõltub tema sõnul paljuski sellest, kui palju kaetakse just hajaasustuse kinnistuid, mille puhul on üksiku ühenduse rajamine kallim kui näiteks kobaras asuvate majade puhul.
«Hajaasustuse punktide katmine võib küll vähendada rajatavate aadresside koguarvu, aga nendele elamutele internetiühenduse andmine on sellegipoolest oluline ja vajalik,» kordas ta.
Igal juhul on Elektrilevi kogunud maarahvalt juba mitu kuud (ja muidugi enne konkursi lõppu) sooviavaldusi interneti saamiseks ja hakkab neist lähtuvalt nüüd kaableid kodudesse vedama. Need inimesed, kes soovivad liitumisvõimalust kasutada, peavad omalt poolt panustama kuni 200 eurot. Ühe ühenduse väljaehitamisse panustab riik ligi 500 eurot ning ülejäänud kulud katab Elektrilevi.