Hiljuti ilmus matkajal ja ellujäämisentusiastil ehk survivalist'il raamat «Hakkamasaamine kriisis, matkal ja looduses», kus neil teemadel pikemalt räägitakse. Meie aga jutustasime erinevatest tehnikavidinatest, mida tasuks oma majapidamises hoida, juhuks kui midagi juhtub.
Kolm aastat tagasi kolisid Tõnu, Sindia ja nende vastsündinud pisipoeg lausa metsa, elasid telgis ja sellest valmis ka dokumentaalsari «Imikuga metsas», kus saadi hakkama karmis pakases ilma tsivilisatsiooni mugavusteta.
Nüüd elab perekond Valgamaal, talu on kenas kohas, kuid sealgi kohtutakse väljakutsetega. Näiteks algas eelmine aasta Tõnu sõnul üsna «põnevalt», kui kolm nädalat oli üks elektrifaas ära tormi tõttu. Oma ellujäämisoskused saigi kohe proovile panna.
«Külmkapp ja elektripliit ning osa valgustusest ei toiminud,» räägib teistele kriisis toimetulemist õpetav ekspert, mismoodi ta ise pidi hakkama saama. «Külmkapile sai näiteks külge ühendatud akujaam, mida päikesepaneelidega või vahepeal ka autost sõidu ajal laadisin.»
Küünalde asemel LEDid
Suurem akupank on seega maatingimustes vajalik, kuid miks mitte ka linnas, kuhu võivad samuti elektrikatkestused jõuda. Alustame soovitustega valgustusest, sest pimedas tekib üsna kergesti masendus ning valgustus on üks elementaarsetest asjadest, mida on vaja, kui elektrit pole.
«Vanasti öeldi, et soetage küünlaid,» räägib Tõnu, kuid tema sõnul on tänapäeval paremaid võimalusi valgust saada. «Aeg on edasi läinud, palju praktilisem on kasutada nii-öelda perifeerset valgust tekitavaid valgusteid: akuga ja LEDidega matkalampe või töölaternaid.»