Selle katalüsaatoriga pannakse taevast kütus ja raha sadama (5)

tehnika.postimees.ee
Copy
Just nii udust pilti nii uuest katalüsaatorist, nagu ka metanoolitekkest selle abil pidasid selle protsessi leiutanud õpetlased vajalikuks avalikkusega jagada. Sellest võib kujuneda tõeline kullaauk keemia ja kütusetööstuse jaoks, nagu ka lahendus liigse süsihappegaasi ärakorjamiseks atmosfäärist.
Just nii udust pilti nii uuest katalüsaatorist, nagu ka metanoolitekkest selle abil pidasid selle protsessi leiutanud õpetlased vajalikuks avalikkusega jagada. Sellest võib kujuneda tõeline kullaauk keemia ja kütusetööstuse jaoks, nagu ka lahendus liigse süsihappegaasi ärakorjamiseks atmosfäärist. Foto: Nothingami ülikool

Teadlased on välja töötanud meetodi ja materjali, kus vase aatomid aitavad muuta planeeti soojendava süsinikdioksiidi (CO2) jätkusuutlikuks kütuseks. Aktiveeritud ja tegelikult juba teadaolevale katalüsaatorile valgust suunates õnnestus toota metanooli, mis võib asendada fossiilkütuseid. Katalüsaatorit oli selleks aga omalaadi töödeldud ja see on tõepoolest uudne ja tõhus viis, kuidas kalleid ning haruldasi metalle kasutamata saab nii mootorikütuseid kui kemikaale valmistama hakata.

CO2 kogunemine atmosfääri tõstab globaalselt temperatuuri ja kiirendab kliimamuutusi. CO2, mis on süsinikupõhiste kütuste põletamise kõrvalprodukt, saab selle taas kütusetootmisse tagasi suunata. Nii õnnestuks üles ehitada ringmajandus kütusetootmises. Siiski nõuaksid sellised tavapärased lähenemised lisaks ka vesinikku, mis samuti pärineb praegu suurel määral fossiilkütustest, suurendades seeläbi protsessi käigus tekkivaid heitkoguseid. Foto- ja elektrokatalüüsis saab aga kasutada päikesevalgust ja vett ning muuta koos CO2ga kasulikeks toodeteks. Kuid protsessid, mis senini teada olid, polnud siiski väga tõhusad. Teadaoleva protsessi tõhustamiseks ühendasid jõud Queenslandi ülikooli, Ulmi ülikooli, Birminghami ülikooli ja Nottinghami ülikooli teadlased ning lõidki uue materjali.

Uus fotokatalüsaator CO2 muundamiseks

Kommentaarid (5)
Copy
Tagasi üles